Euglenophyta 

 

Dinophyta  

Heterocontophyta  

Cryptophyta  

Chlorophyta  

Rhodophyta  

Cyanophyta
"
Ha olyan élőlény csoportot kellene említenünk, amelynek képviselői széles körben elterjedtek, a legváltozatosabb, legszélsőségesebb élőhelyeket is benépesítik, az algák csoportja kiváló példa lenne. Sejtstruktúrájukat tekintve részben prokarióták, részben eukarióták, akik a maguk egyszerűségében is impozáns megjelenésűek, szerveződésükben az egysejtűtől a sokféle, helyenként meglehetősen bizarr kinézetű cönóbiumokon kereszetül a háromdimenziós teleptestig minden struktúra megtalálható. Nagy többségük vízben él, legyen az édes- vagy különböző mértékben sós víz, ahol vagy a planktont gyarapítják, vagy bevonatalkotóként a bentosz lakói. Egyes képviselőik még desztillált vizes környezetben is megjelennek, mások nagyfokú toleranciát mutatnak a sótartalommal szemben.
Nem minden alga igényli élettérként a vizet. Élnek fajaik szárazföldi körülmények között nedves felületeken (kövek, sziklák, magasabbrendű növények felszíne), talajban, de még sivatagi környezetben is. Élőhelyeik hőmérsékleti viszonyaira hasonló szélsőségek jellemzők, gondoljunk csak a hőforrások algái mellett az Antraktiszon fellelt fajokra.
Rendszerezésükben fontos szempont a fotoszintetikus pigmentrendszer összetétele, az egyes pigmentek aránya, amelynek köszönhetően alakul ki jellemző színviláguk. A morfológiai jellemzők feltárásához a hagyományos fénymikroszkóp technika mellett komoly segítséget nyújtanak az elektronmikroszkópos módszerek. Hasonlóan fontos szerep hárul a különféle molekuláris biológiai vizsgálati technológiákra. Mindezek eredményeinek köszönhetően rendszerük folyamatosan változik, megújul.
A jelen összeállítás javarészt a Kőszeg környéki vizes élőhelyek algaközösségeit, azok képviselőit kívánja bemutatni rendszertani kategóriák szerint csoportosítva.

Az eddigi mintákban az alábbi taxonok képviseltették magukat: