"

A laposféregszerűek főtörzsébe sorolt Rotifera törzs általánosan elterjedt, leginkább mikroszkopikus méretű fajokat tömörítő taxon (legnagyobb képviselő is csak néhány milliméteresek).

Az áttetsző, jellemző és állandó sejtszámmal rendelkező szervezetek teste fej, törzs és láb egységekre tagolt. A fej területén találhatók csillók alkotta kerékszerveik, amelyek elemei sajátos, összehangolt működésük révén örvényt keltve, a szájnyílás felé terelik a táplálékul szolgáló szerves anyagokat. A törzs és a láb (planktonikus fajoknál hiányozhat) teleszkópos szerkezetű, ízeik egymásba tolódva oldják meg az állat összehúzódását. A láb rendszerint villásan elágazó ujjakban végződik. Innen a korábbi rendszertani helyük, mely szerint a villásférgek törzsébe sorolták őket.

Szerveik közül legjellegzetesebb rágógyomruk, amelynek kutikuláris elemei biztosítják a táplálék fizikai előkészítését. Ezt nyelőcsövük követi, ami a gyomorba vezet. A közép- és utóbéli szakasz a nőstényeknél gyakran kloakával zárul.

Egyrétegű kültakarójuk kutikulát termel, ami pajzsszerűvé válhat, helyenként nyúlványokkal, ez védekezési célokat szolgál. Egyesek nyálkát kiválasztva, megszilárduló lakócsövet hoznak létre.

A faji jellemzők általában a nőstényekre vonatkoznak, ami szaporodásuk ismeretének fényében nem meglepő. Egyesek hímjei eleve nem ismertek, az utódok szűznemzéssel jönnek létre. Másoknál létezik a hím, de lényegesen kisebb, rövid életű, csak a szaporodás időszakában figyelhető meg. Emiatt bélcsatornájuk sem fejlődik, gyakorlatilag a testüregüket a herék töltik ki. Egyes fajoknál a szűznemzés és a kétivaros szaporodás jellegzetes nemzedékváltakozássá szerveződik.

Zömében édesvízi fajok, szinte mindenhol megtalálhatók, a zooplankton alkotói, vagy szesszilisek. Nem csak vízben, de vizes közegben, pl. mohapárnákban is fellelhetők. Ez utóbbi csoport egyes képviselői másutt nem is találhatók meg, úgynevezett bryobiont fajok ők, szemben a mohakedvelőkkel (bryophil) és a mohavendég (bryoxen) fajokkal.

Fajszámuk ezres nagyságrendű, hazai viszonylatban ebből mintegy 600 képviseli a taxont.


Mintáinkban az alábbiak bukkantak fel: